kulturarozrywkaturystykahistoriabiznesważnechatogłoszenia
Kalendarz imprez... załóż konto w Łodzianie
POLECAMY
Do rozdania atrakcyjne nagrody. Odwiedź stronę z konkursami.

Wybierz teatr:

KALENDARZ IMPREZ

koncerty
wystawy

CZAS WOLNY

Filharmonia
Kina
Teatry
Hotele
Puby
Restauracje
Pizzerie

KOMUNIKACJA

MPK
PKP
PKS
LOT

HUMOR

Do góry nogami

Młodzi w Łodzi

MŁODZI W ŁODZI KONCERT LAUREATÓW I OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU INTERPRETACJI MUZYKI SKRZYPCOWEJ IM. IRENY DUBISKIEJ W ŁODZI


17 września (piątek), godz. 19.00
sala koncertowa FŁ, ul. Piotrkowska 243
ceny biletów: normalny –15 zł, ulgowy – 10 zł, specjalny – 7 zł
WYSTĄPIĄ

laureaci trzech równorzędnych II nagród konkursu:
MARTA OYRZANOWSKA
MARIANNA SZADOWIAK
KAMIL ZAWADZKI
oraz pianiści:

GRZEGORZ GORCZYCA
MARCIN SIKORSKI
MARIOLA SOSNOWSKA-KRAUZE
W PROGRAMIE:

Ludwig van Beethoven – Sonata na fortepian i skrzypce F-dur op. 24 nr 5 „Wiosenna”
Karol Szymanowski – „Źródło Aretuzy” z cyklu „Mitów” op. 30 i Kaprys a-moll nr 24 z cyklu „Trzech kaprysów Paganiniego” op. 40
Eugene Ysaye – III Sonata na skrzypce solo „Ballada” op. 27
Johannes Brahms – Sonata A-dur na fortepian i skrzypce op. 100 nr 2
Maurice Ravel – Tzigane
Johann Sebastian Bach – III Sonata C-dur na skrzypce solo BWV 1005 (cz. I i II)
Camille Saint-Saëns – Introdukcja i Rondo capricioso op. 28

Koncert w ramach cyklu „Młodzi w Łodzi” to nagroda, którą Filharmonia Łódzka ufundowała laureatom I Ogólnopolskiego Konkursu Interpretacji Muzyki Skrzypcowej im. Ireny Dubiskiej. Odbył się on w Łodzi w grudniu 2003 r. Został zorganizowany przez Fundację Pomocy i Promocji „Pro Musica” przy Zespole Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki w Łodzi we współpracy z tą Szkołą. Konkurs był dostępny dla kandydatów urodzonych w 1985 r. i młodszych. Składał się z dwóch etapów. Do przesłuchań przystąpiło 18 uczestników z Bielska-Białej, Bytomia, Częstochowy, Gdańska, Koszalina, Łodzi, Pabianic, Poznania, Rzeszowa i Warszawy. W jury zasiadali profesorowie polskich akademii muzycznych oraz Przemysław Kulikiewicz – inicjator konkursu (Fundacja „Pro Musica”, ZSM im. S. Moniuszki). Obradom przewodniczył prof. Michał Grabarczyk (AM w Poznaniu). Jurorzy nie przyznali I nagrody, a zwycięzcami konkursu zostali laureaci trzech równorzędnych II nagród. Są to młodzi i bardzo już utytułowani skrzypkowie. Dwoje rozpoczyna właśnie studia w akademiach muzycznych: w Poznaniu – Marianna Szadowiak i w Łodzi – Kamil Zawadzki. Najmłodsza, 15-letnia Marta Oyrzanowska jest uczennicą Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Z. Brzewskiego w Warszawie. Podczas koncertu w FŁ wystąpią wspólnie z cenionymi pianistami i kameralistami.

Celem konkursu było nie tylko wyłonienie wybitnie uzdolnionej młodzieży, ale i uczczenie pamięci wybitnej polskiej skrzypaczki i pedagoga, zmarłej 15 lat temu prof. Ireny Dubiskiej. W 1912 r. ukończyła konserwatorium Sterna w Berlinie, w latach 1917-19 uzupełniała studia u światowej sławy polskiego skrzypka Bronisława Hubermana, po 1920 r. zasięgała konsultacji Carla Flescha. Debiutowała w 1908 roku w Wittenberdze. W latach 1919-39 koncertowała w krajach Europy, często występując z Bronisławem Hubermanem w repertuarze na dwoje skrzypiec. W 1922 r. odniosła szczególny sukces w Wiedniu, grając z orkiestrą pod batutą Grzegorza Fitelberga Koncert skrzypcowy A-dur op. 8 Karłowicza. Krytyka nazwała ją wtedy „Hubermanem w spódnicy”. Koncertem w Wilnie rozpoczęła wspólne występy z Karolem Szymanowskim (1927). Podczas II wojny światowej koncertowała w Warszawie m.in. na tajnych koncertach w domach prywatnych. W latach 1945-47 grała w kwartecie z Wandą Wiłkomirską (II skrzypce), Mieczysławem Szaleskim (altówka) i Kazimierzem Wiłkomirskim (wiolonczela). Wielokrotnie występowała także na estradzie Filharmonii Łódzkiej. Od 1919 r. prowadziła klasę skrzypiec w Konserwatorium w Warszawie, a po wojnie m.in. w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi (dziś Akademia Muzyczna) oraz w PŚSM w Łodzi (dziś ZSM im. S. Moniuszki). Wykształciła wielu znakomitych polskich skrzypków. Należą do nich m.in. Wanda Wiłkomirska, Zenon Brzewski i Zenon Hodor, wieloletni koncertmistrz orkiestry Filharmonii Łódzkiej.

MARTA OYRZANOWSKA (skrzypce), urodzona w 1989 r., jest uczennicą prof. Magdaleny Szczepanowskiej w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. Z. Brzewskiego w Warszawie. Jest laureatką I nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. J. Garści w Stalowej Woli (2000) i dwukrotną finalistką Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. G. Ph. Telemanna w Poznaniu (2001, 2003). W 2002 r. otrzymała tytuł Laureata Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego „Wieniawski Junior”, a rok później dostała IV nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym pamięci A. Januszajtis w Gdańsku oraz II nagrodę w Konkursie im. I. Dubiskiej w Łodzi. W 2003 r. zdobyła I nagrodę jako członek duetu skrzypcowego w Ogólnopolskim Konkursie Kameralnym w Sochaczewie. Koncertowała w wielu renomowanych salach Polski m.in. w Studiu Koncertowym Polskiego Radia S1, Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Warszawie, Pałacyku Szustra, Starej Pomarańczarni. Kilkakrotnie uczestniczyła w kursach mistrzowskich w Nowym Sączu i Jadwisinie.

MARIANNA SZADOWIAK (skrzypce) od 2001 r. pozostaje pod opieką pedagogiczną prof. Jadwigi Kaliszewskiej, której jest tegoroczną absolwentką w poznańskiej Szkole Talentów. Obecnie jest studentką I roku Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Jadwigi Kaliszewskiej i prof. Bartosza Bryły. Jej najważniejsze nagrody i wyróżnienia to: Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy im. J. Garści w Stalowej Woli – wyróżnienie (1994), Makroregionalne Przesłuchania Uczniów Klas skrzypiec Szkół Muzycznych I st. we Włocławku – I miejsce (1994), XXV Ogólnopolski Konkurs Bachowski im. S. Hajzera w Zielonej Górze – wyróżnienie w grupie średniej (1999), I Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy im. G. Ph. Telemanna w Poznaniu – V miejsce (2000), XXVII Ogólnopolski Konkurs Bachowski im. S. Hajzera w Zielonej Górze – III miejsce w grupie najstarszej (2001), Konfrontacje Zespołów Kameralnych w Inowrocławiu – I miejsce w kategorii triów fortepianowych (2002), I Konkurs im. I. Dubiskiej w Łodzi – II nagroda (2003), Ogólnopolskie Przesłuchania Uczniów Klas Skrzypiec Szkół Muzycznych II st. w Warszawie – VII miejsce (2004). Skrzypaczka uczestniczyła w kursach muzycznych w Łańcucie, Żaganiu i Bydgoszczy, pracując pod kierunkiem takich mistrzów jak: Jadwiga Kaliszewska, Bartosz Bryła, Piotr Janowski, Konstanty Andrzej Kulka. Ma na swoim koncie nagrania dla radia i telewizji. Występowała w wielu miastach Polski, m.in. podczas Koncertu Promocyjnego Młodych Talentów pod patronatem Krzysztofa Pendereckiego w Warszawie czy na Festiwalu Muzyki klasycznej w Wągrowcu. Dwukrotna stypendystka Prezesa Rady Ministrów RP.

KAMIL ZAWADZKI(skrzypce) – absolwent Państwowego Liceum Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Łodzi w klasie ad. II st. Tomasza Bartosiaka. Odnosi liczne sukcesy konkursowe. Jest finalistą I Ogólnopolskiego Konkursu im. G. Ph. Telemanna w Poznaniu (2000) oraz laureatem VIII Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Instrumentalistów w Bydgoszczy – I nagroda, nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu polskiego kompozytora (2003), Konkursu im. I. Dubiskiej – II nagroda i nagroda dla największej indywidualności artystycznej (2003). Był uczestnikiem Międzynarodowych Kursów Muzycznych im. Z. Brzewskiego w Łańcucie – czynny udział w klasie prof. Walentyny Jakubowskiej (Rosja) i prof. Mirosława Ławrynowicza, Letniej Akademii Muzyki w Krakowie w klasie prof. Wiesława Kwaśnego, Kursu Musica Festa Gedaniae w klasie prof. Konstantego Andrzeja Kulki, Kursu Muzycznego w Żaganiu w klasie prof. Iwony Wojciechowskiej. W październiku rozpocznie studia w klasie skrzypiec prof. I. Wojciechowskiej w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi.

GRZEGORZ GORCZYCA (fortepian) – laureat Europejskiego Konkursu im. C. Kahna w Paryżu (1993). Koncertował w Niemczech, Austrii, Francji, Finlandii, USA, Szwajcarii i we Włoszech. Czynnie koncertuje jako solista i kameralista. W lutym 1997 r. nawiązał współpracę z wiolonczelistą Rafałem Kwiatkowskim. Wspólnie zostali laureatami I nagrody I Międzynarodowego Konkursu Duetów w Kuhmo (Finlandia, 1998). Był również współautorem zwycięstwa R. Kwiatkowskiego w V Europejskich Przesłuchaniach „Young Concert Artist” (Lipsk – 1998 i Nowy Jork – 1999). Duet koncertuje na festiwalach w kraju (m.in. w Dusznikach, Radziejowicach, Antoninie, Tarnowie i „Brawo Maestro” w Kąśnej) oraz za granicą: w Niemczech (Lipski Gewandhaus, Usedomer Festiwal), Finlandii (White Hall w Helsinkach) i Francji (Paryż). W grudniu 2000 r. artyści odbyli wspólnie tournée po Japonii, występując m.in. z recitalem w słynnej Suntory Hall w Tokio. Wspólnie ze skrzypaczką Katarzyną Dudą pianista wystąpił na recitalu uświetniającym ponowne otwarcie Sali im. G. Rossiniego w Padwie oraz na nadzwyczajnym koncercie w Ambasadzie Polskiej przy Unii Europejskiej w Brukseli, zorganizowanym z okazji wręczenia nagród „Za Sławienie Polski i Polskości”. W 2003 r. wystąpił na Festiwalu Chopinowskim w Genewie. Koncertował z tak wybitnymi artystami jak: Andrzej Orkisz, Tomasz Strahl, Wanda Wiłkomirska. Jest wykładowcą w warszawskiej Akademii Muzycznej.

MARCIN SIKORSKI jest dwukrotnym laureatem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Usti nad Łabą oraz ogólnopolskich konkursów pianistycznych, w tym stypendystą Towarzystwa im. F. Chopina. Wielokrotnie otrzymywał nagrody dla najlepszego akompaniatora na konkursach skrzypcowych, m.in. w Ljublianie, Poznaniu, Lublinie, Gdańsku i Łodzi (Międzynarodowy Konkurs im. K. Szymanowskiego w 1997 r., dodatkowo nagroda za najlepsze wykonanie sonaty L. van Beethovena). Jest kameralistą z wyboru i powołania, i w tej dziedzinie odnosi też największe sukcesy. W 2000 r. zdobył pierwsze nagrody oraz nagrody specjalne na międzynarodowych konkursach muzyki kameralnej w Paryżu i Gdańsku. Jest również laureatem konkursów w Portschach (Austria), Krakowie i Vercelli (Włochy), na którym otrzymał również nagrodę publiczności. W maju 2001 r., na zaproszenie Isaaca Sterna, wziął udział w 3-tygodniowych warsztatach muzyki kameralnej „Isaac Stern Chamber Music Workshop”, które odbyły się w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Współpracuje z wybitnymi muzykami młodego pokolenia. Występuje w Polsce, koncertował także w USA, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Holandii, Słowenii, Czechach, na Słowacji, Ukrainie i we Włoszech. Dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia. Jest adiunktem poznańskiej Akademii Muzycznej, pracuje również w Akademii w Bydgoszczy.

MARIOLA SOSNOWSKA-KRAUZE (fortepian) jest akompaniatorem w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. H. Wieniawskiego w Łodzi. Występowała z wieloma znakomitymi instrumentalistami, m.in. z Piotrem Pławnerem; dokonywała nagrań radiowych. Jest wykładowcą Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi.

(tekst: na podstawie mat. prom., foto: arch. filharmonii www.filharmonia.lodz.pl)

KONKURSY

ARCHIWUM WYDARZEŃ


Młodzi w Łodzi
Wielka Środa w Filharmonii
Strzał w "dziesiątkę" w Filharmonii Łódzkiej
Muzyczne Walentynki
W dwudziestą rocznicę
Zawieszenie wiechy
Międzynarodowy Festiwal Komiksu
Festiwal Dialogu Czterech Kultur
Filmostrada - III Objazd
Remont ŁDK
Jarmark Łódzki
Filharmonia zaprasza
Pomnik Łodzian Przełomu Tysiącleci
Łódzkie filmy na festiwalu w Gdyni
Aleja gwiazd
Andy Warhol Amerykański mit

Kultura| teatry | muzea | galerie | filharmonia | osrodki kultury | imprezy | Rozrywka| koncerty | puby | kawiarnie | restauracje | kina | kawiarenki internetowe | rekreacja | pizzerie | hobby | sport | Turystyka | hotele |schroniska | biura podróży | PKP | MPK | LOT | Historia | zabytki | Biznes | informacje | wydarzenia | instytucje | kalkulator walut | kurs walut | notowania giełdowe | katalog firm | Ważne | tel. usługowe | szpitale | apteki | przychodnie | specjaliści | Ogłoszenia | Chat |
| reklama | kontakt | o firmie |
Copyright © 2001 - 2004 21net Internet Multimedia