kulturarozrywkaturystykahistoriabiznesważnechatogłoszenia
   
POLECAMY
Do rozdania atrakcyjne nagrody. Odwiedź stronę z konkursami.

KALENDARZ IMPREZ

koncerty
wystawy
imprezy

CZAS WOLNY

Filharmonia
Kina
Teatry
Hotele
Puby
Restauracje
Pizzerie

KOMUNIKACJA

MPK
PKP
PKS
LOT

HUMOR

Do góry nogami

Wiśniowe lato
2007-07-13


Wiśniowe lato –
„Wiśniowy Sad” lwowskiego teatru Woskriesinja w Manufakturze

14 lipca na letniej scenie Manufaktury zobaczymy spektakl „Wiśniowy Sad”
oparty na dramacie Czechowa. Możemy spodziewać się efektownej aranżacji, kolorowych strojów oraz gry światła i barw.

Spektakl rozpocznie się w najbliższą sobotę o godzinie 21.00 na scenie usytuowanej na tzw. Małym Rynku Manufaktury (przy wejściu do Cinema City). Wszystko na świecie ma swój początek i koniec, prawo natury. Życie ludzkie podlega tym prawom i dlatego są rzeczy, których nie można powstrzymać. Wiśniowy sad kwitnie raz do roku.
To przepiękny symbol tego, że wszystko upływa i podlega przemianom. Niemożliwością jest pozostać w stanie dzieciństwa, młodości, trwać w poprzek czasu. Ten motyw utworu Czechowa uwypuklony jest szczególnie w spektaklu lwowskiego Teatru Woskriesinja Wiśniowy sad – mówi Rafał Zięba z Biura Promocji Teatru Nowego w Łodzi.

Lwowski Teatr Woskriesinja ma niezwykle ciekawą historię. Powstał we Lwowie w 1990 roku, w wyniku porozumienia młodych aktorów z różnych miast Ukrainy, którym nie wystarczał państwowy teatr ukraiński. Pod wodzą doświadczonego twórcy Jarosława Fedoryszyna postanowili stworzyć własną scenę. Teatr Woskriesinja bardzo szybko podbił serca lwowskiej publiczności prezentując światową dramaturgię, która nie miała szansy zagościć na scenach państwowych teatrów. Krok po kroku, wypracowywano własną, charakterystyczną formułę sceniczną, łączącą tradycyjne psychologiczne aktorstwo
z nowatorską formą plastyczną. Każda premiera dla Jarosława Fedoryszyna jest poszukiwaniem najwłaściwszych środków wyrazowych i budowaniem formuły Teatru, bliskiego sercu i wyrażającego niepokój czasów w jakich przyszło mu żyć i tworzyć.

Artyści Teatru "Woskriesinja" w ciągu swojego kilkunastoletniego istnienia, prezentowali swoje spektakle w Polsce na międzynarodowych Festiwalach we Wrocławiu, Krakowie, Legnicy, Częstochowie, Gdańsku, Szczecinie, Kaliszu, Rzeszowie, Tarnowie i Warszawie. Odwiedzili też Festiwale w Edynburgu, Nowym Sadzie, Ljubljanie, Mariborze. Grupa jest laureatem wielu nagród. Wszystkie spektakle mają własny charakter, są efektowne (ale nie „efekciarskie”) i prezentują wysoki poziom warsztatu aktorskiego.

Przedstawienie jest kolejną propozycją w ramach Kolorów Lata – letniego przeglądu teatrów offowych zorganizowanego przez Teatr Nowy w Łodzi.


W ramach Kolorów Lata w Manufakturze zobaczymy:22.07.07
Teatr From Poland (Częstochowa)
Z ŻYCIA CUKIERKÓW
reżyseria – Jarosław Filipski
Manufaktura - godz.. 11.00

POEZJA WSTĘP WZBRONIONY
reżyseria – Jarosław Filipski
Manufaktura - godz. 20.00

28.07.07
Teatr Dzieci Zagłębia (Będzin)
TYMOTEUSZ I PSIUŃCIO
reżyseria – zbiorowa
Park Julianowski - godz. 16.00

28.07.07
Teatr Kreatury (Gorzów Wlkp.)
MIEJSKI KRAUL
reżyseria – Przemysław Wiśniewski
Manufaktura – godz. 21.00

05.08.07
Studio Test (Warszawa)
GENESIS
reżyseria – Jadwiga Andrzejewska
Stary Rynek – godz.20.00

11.08.07
Teatr Poza Tym (Sopot)
WYPRZEDAŻ WSPOMNIEŃ
reżyseria – Jarosław

Set-ball, mecz-ball !!!! - emocje podczas turnieju siatkówki plażowej
2007-07-13

Turniej siatkówki plażowej w Manufakturze wywołuje wielkie emocje. Każdego tygodnia po przeciwnych stronach siatki stają kolejne pary, zdeterminowane, by walczyć do ostatnich sił o przejście do dalszych etapów rozgrywek.

Już w zeszłym roku rozgrywki siatkarskie na plaży Manufaktury wzbudzały spore zainteresowanie. Nie da się tego jednak porównać z tym, co dzieje się w tym roku. Profesjonalne boisko, rozbudowany system turniejowy, doświadczeni sędziowie
i perspektywa zdobycia Pucharu Manufaktury to elementy motywujące zawodników do prawdziwej sportowej rywalizacji. Nawet te drużyny, których celem jest jedynie chęć miłego spędzenia sobotniego popołudnia ulegają turniejowej atmosferze i na boisku dają z siebie wszystko. Docenia to publiczność, która nieraz oklaskami nagradza najpiękniejsze odbicia i ataki. Dodatkową gratyfikacją są nagrody fundowane przez najemców Manufaktury: klub Gymnasion, firmę Salomon i Beauty Planet. Partnerem akcji jest Freak Club, który przygotował Beach Bar przy plaży.

- Turniej cieszy się ogromnym powodzeniem – mówi Joanna Delbar, rzecznik prasowy Manufaktury – Nawet pogoda nie jest w stanie ostudzić emocji. Rozgrywki w deszczu bywają jeszcze ciekawsze i bardziej dramatyczne niż te w pełnym słońcu. Miejmy jednak nadzieję, że pogoda się poprawi na dobre i turniejem będzie mogło cieszyć się także szerokie grono kibiców.

Z wielkim zainteresowaniem spotkał się turniej mikstów rozegrany w ostatnią niedzielę.
Do rozgrywek zgłosiło się aż 12 drużyn. Okazało się, że duety damsko-męskie bardzo chętnie biorą udział w sportowych zmaganiach. Wygrała drużyna Ozone2 przed Rodzeństwem i Nierozłączkami.

W sobotę, 14 lipca odbędą się czwarte eliminacje Turnieju o Puchar Manufaktury. Początek o godzinie 10.00.

W najbliższy weekend na plaży nie zabraknie również atrakcji dla osób preferujących mniej sportowy sposób spędzania czasu. W piątek o godzinie 21.00, jak co tydzień, rozpocznie się impreza z serii „Beach Party”. Zagra DJ Oblivion. W niedzielę zaś
od godziny 12.00 pani Ula Pakuła (przyjęta przez dzieci w zeszłym tygodniu z wielkim entuzjazmem) poprowadzi gry muzyczne i przedstawienia dla maluchów oraz ich rodziców o charakterze edukacyjnym. W najbliższą niedzielę tematem przedstawienia będzie "Bezpieczne Lato". Nagrody w konkursach ufundowała Solo Pizza.

LETNIA SZKOŁA LITERACKO-DZIENNIKARSKA „OKSYMORON”
2007-06-29


Łódzki Dom Kultury zaprasza młodzież licealną i gimnazjalną do udziału w zajęciach Letniej Szkoły Literacko-Dziennikarskiej „Oksymoron”.
Okres wakacji oznacza dla młodzieży więcej wolnego czasu, z którym nie zawsze wiadomo, co robić. Zwłaszcza jeśli nie wyjeżdża się z miasta.
Młodzi ludzie szukają ciekawych sposobów spędzania wolnych dni. Dla osób o zainteresowaniach humanistycznych atrakcyjną propozycją mogą okazać się organizowane przez Ośrodek Promocji i Informacji Kulturalnej ŁDK warsztaty, które poprowadzi Piotr Grobliński, poeta i dziennikarz.
W trakcie odbywających się dwa razy w tygodniu zajęć uczestnicy będą mogli zaprezentować i poddać ocenie swoją twórczość, zapoznać się z tajnikami tworzenia portalu internetowego, podyskutować o różnych gatunkach literackich i poetykach współczesnej literatury. Przewidziano też wizyty w muzeach i galeriach oraz wywiady z zaproszonymi twórcami. Zajęcia odbywać się będą dwa razy w tygodniu, we wtorki i piątki.
Pierwsze spotkanie odbędzie się 3 lipca o 15.00 w sali 103 Łódzkiego Domu Kultury (ul. Traugutta 18). Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Pierwszy letni weekend = zabawa na plaży
2007-06-29


Nie ma lepszego miejsca na spędzenie pierwszego letniego weekendu lata jak plaża. Wyspa Manufaktury jest doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy na okres wakacyjny pozostali w mieście. W tym tygodniu Centrum zaprasza na piątkową imprezę na piasku z serii Beach Party, rozgrywki siatkówki plażowej w sobotę oraz niedzielne gry i zabawy dla całej rodziny.
Manufaktura welcome to! To wakacyjne powitanie w pełni oddaje atmosferę, jaka panuje
w Manufakturze. W czasie wakacji Centrum przypomina nadmorski kurort. Na plaży usypanej z kilkuset ton piasku można wygodnie ułożyć się na leżaku i odpocząć korzystając z uroków słonecznej pogody. Na profesjonalnym boisku do piłki plażowej regularnie rozgrywają się turnieje, organizowane są również ruchowe zabawy dla całej rodziny. Ochłody szukać można w cieniu Beach Baru, rodem z egzotycznych zakątków świata. Popołudniem plażowicze mają do swojej dyspozycji prawie 70 lokali gastronomicznych, które oferują wszystkie najpopularniejsze kuchnie świata: japońską, chińską, żydowską, włoską, polską, francuską, hiszpańską i wiele innych. Wieczorem na gości czekają liczne puby, bary, piwiarnie, winiarnie i kawiarnie. Każde z nich posiada również swój ogródek wychodzący na Rynek, gdzie wieczorem można oglądać pokaz tańczących fontann. Jeśli po dniu spędzonym na plaży mamy ochotę na wypoczynek bardziej intelektualny, to można zajrzeć do Experymentarium, nowoczesnego interaktywnego muzeum nauki i techniki, które uczy i bawi jednocześnie. Młodzi odkrywcy
i ich rodzice mogą zamienić się w prawdziwych naukowców, dotknąć, sprawdzić
i uruchomić każdy z wielu eksponatów w muzeum. Równie ciekawe jest Muzeum Fabryki – nowoczesna ekspozycja o historii zakładów Izraela Poznańskiego.

W piątek 29 czerwca na plaży Manufaktury odbędzie się pierwsza letnia impreza z serii Beach Party. Dla wszystkich miłośników muzyki i tańca na piasku zagra profesjonalny DJ Początek o godzinie 21.00.

W sobotę odbędą się drugie eliminacje do turnieju o Puchar Manufaktury 2007.
Od godziny 10.00 będzie można dopingować siatkarskie duety. Przez całe wakacje można zgłaszać się do rozgrywek. Formularze dostępne są w punkcie informacji Manufaktury
w Galerii Handlowej. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.

Tradycyjnie niedziela w Manufakturze poświęcona jest rodzinie i wspólnej zabawie dzieci
i ich opiekunów. Od godziny 12.00 animator poprowadzi szereg zabaw sportowych
i konkursów z nagrodami. Manufaktura zachęca również swoich najmłodszych gości
do przynoszenia łopatek, wiaderek i wszelkich innych przyrządów niezbędnych na plaży. Tego dnia piasek należy do maluchów!

Atrakcje weekendowe nie tylko dla ojców
2007-06-21

Piątek będzie stał pod znakiem urody. Salon Beauty Planet obchodzi swoje urodziny.
Z tej okazji odbędą się pokazy układania fryzur, zdobienia ciała i prezentacje technik pielęgnacyjnych. Odbędzie się także pokaz mody najnowszej kolekcji Monnari. Dzień zakończy trwająca do północy impreza na plaży, podczas której DJ Hal w rytmie muzyki house wprowadzi uczestników w wakacyjno-plażowy klimat.

Sobota rozpocznie się pierwszym turniejem eliminacyjnym dla mężczyzn o Puchar Manufaktury w Siatkówce Plażowej. Już od godziny 10.00 drużyny będą zmagały się
o awans do kolejnego etapu zawodów. Sportowe emocje na wysokim poziomie zapewni profesjonalne boisko, doświadczeni sędziowie i oczywiście drużyny, które zgłosiły się
do rozgrywek.

Z okazji Dnia Ojca, wiele firm przygotowało specjalne rabaty dla panów. Manufaktura wydała specjalną książeczkę rabatową, która oprowadzi po wybranych sklepach (dostępna w punkcie informacji). Przeceny będą sięgać nawet 40%.

Niedziela zapowiada się nie mniej emocjonująco. 0 godzinie 10.00 nastąpi otwarcie turnieju piłki plażowej kobiet. Zaraz po zakończeniu rozgrywek Najbliższy weekend w Manufakturze obfituje w atrakcje, m.in.:, Dni Kultury Żydowskiej, turnieje piłki plażowej, Beach Party, konkursy i zabawy dla dzieci.
To tylko niektóre pozycje w naszym bogatym kalendarzu imprez. W sobotę Manufaktura będzie pamiętać o obchodach Dnia Ojca.

Centrum zaprasza na gry i zabawy sportowe na plaży dla dzieci i ich opiekunów.

Tego dnia o godzinie 10.00 z Rynku wyruszy konwój samochodów, które wezmą udział w wyścigu na ¼ mili o Puchar Komendanta Miejskiego Policji. O godzinie 17.00 na molo przy plaży Manufaktury zostaną nagrodzeni zwycięzcy wyścigu, a zaraz potem
zostanie rozegrany mecz siatkówki plażowej Radni kontra Policja.

Od niedzieli do wtorku na tzw. małym rynku Manufaktury (przy wejściu do Cinema City) odbędą się liczne koncerty związane z Dniami Żydowskimi. Będą one wspaniałą okazją do zapoznania się z kulturą, a przede wszystkim muzyką żydowską. Początek 24 czerwca o godzinie 15.00. Wstęp wolny

występ jednego z najwybitniejszych współczesnych mimów, artysty i pedagoga
2007-06-15

Muzeum Sztuki w Łodzi we współpracy z kalifornijską interdyscyplinarną organizacją Arden2 oraz z Fabryką Sztuki w Łodzi zaprasza na występ jednego z najwybitniejszych współczesnych mimów, artysty i pedagoga Thomasa Leabharta.

Bonjour Monsieur Decroux
20.06.2007, godzina 18:00
Muzeum Sztuki w Łodzi, ul. Więckowskiego 36

Aktor i narrator ukazują istotę działania performatywnego. Ten 55-minutowy kolaż będący połączeniem tekstu, muzyki i ruchu odkrywa przed nami naturę przedstawienia według założeń „mimu cielesnego” –
nie opowiada historii, lecz zgłębia obecność, „dynamiczny bezruch”, ekspresję ciała i jego „procesy myślowe”.

wstęp wolny

Spektakl poprzedza spotkanie z Thomasem Leabhartem pt. Ruchomy umysł, myślące ciało (pokaz filmów z udziałem Marcela Marceau i Etienne'a Decroux, prezentacja własnej metody pracy)
19.06.2007, godz. 18:00–20:00, w ramach cyklu Wtorki w Fabryce Sztuki
Fabryka Sztuki, ul. Tymienieckiego 3
------------------------------------------------------------------------------

Thomas Leabhart (USA)

Aktor, reżyser, pisarz i pedagog. W latach 1968–1972 studiował w Paryżu sztukę mimu u Étienne’a Decroux,
ojca współczesnej pantomimy. Leabhart stale występuje, reżyseruje i uczy w Stanach Zjednoczonych i Europie,
zwłaszcza w Paryżu, Lyonie i Aurillac we Francji. Autor licznych artykułów na temat sztuki mimu i teatru oraz książek Modern and Post-Modern Mime (1989) i Étienne Decroux (2007), wydawca „Mime Journal”.
Jest profesorem na wydziale Teatru w Pomona College w Claremont w Kalifornii, należy do grona artystów
International School of Theatre Antropology (ISTA) kierowanej przez Eugenia Barbę. Jego praca zyskała uznanie i wsparcie organizacji takich jak International Research and Exchanges Board (IREX), fundacji Fulbrighta, California Arts Council, National Endowment for the Arts, Canada Council, Ohio Arts Council i DRAC Ile-de-France.


Étienne Decroux (1898–1991)

Francuski mim, pedagog, twórca tzw. „mimu cielesnego”. Dzięki Decroux sztuka mimu wraz z jej specyficznym językiem, repertuarem i filozofią zyskała rangę samoistnej dziedziny. Uważany jest za jedynego europejskiego mistrza, który opracował system reguł porównywalny z zasadami istniejącymi w tradycjach teatru Wschodu.
Współpracował m.in. z Charlesem Dullinem, Louisem Jouvetem, Antoninem Artaudem.
W latach 1963–1986 wykładał i prowadził badania w swym paryskim studiu. Do grona jego uczniów należeli
Jean-Louis Barrault, Marcel Marceau i Giorgio Strehler.

Muzeum za darmo

Do każdego z łódzkich muzeów można wejść za darmo. Wstęp wolny w jeden dzień w tygodniu to obowiązek takich placówek. Wyjątkiem jest tylko Muzeum Tradycji Niepodległościowych przy ul. Gdańskiej i na Radogoszczu, gdzie wstęp bezpłatny jest codziennie. Oto "darmowe dni" w pozostałych łódzkich muzeach:

 • we wtorek bezpłatnie można zwiedzić : Muzeum Kinematografii (pl. Zwycięstwa 1) oraz Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne (pl. Wolności 14)
 • w środę: Muzeum Historii Miasta Łodzi ( ul. Ogrodowa 15) oraz Rezydencję Księży Młyn (ul. Przędzalniana 72)
 • w czwartek: Muzeum Sztuki (ul. Więckowskiego 36) oraz Muzeum Przyrodnicze (park Sienkiewicza)
 • w piątek: Centralne Muzeum Włókiennictwa (ul. Piotrkowska 282)

 • KONKURSY

  WYDARZENIA


  Młodzi w Łodzi
  10 urodziny Rubinstein Quartet
  Romeo i Julia w Filharmonii Łódzkiej
  W dwudziestą rocznicę
  Zawieszenie wiechy
  Międzynarodowy Festiwal Komiksu
  Festiwal Dialogu Czterech Kultur
  Filmostrada - III Objazd
  Remont ŁDK
  Jarmark Łódzki
  Filharmonia zaprasza
  Pomnik Łodzian Przełomu Tysiącleci
  Łódzkie filmy na festiwalu w Gdyni
  Aleja gwiazd
  Andy Warhol Amerykański mit
  <--!p>
  ARCHIWUM INFORMACJI
  -->

  Kultura| teatry | muzea | galerie | filharmonia | osrodki kultury | imprezy | Rozrywka| koncerty | puby | kawiarnie | restauracje | kina | kawiarenki internetowe | rekreacja | pizzerie | hobby | sport | Turystyka | hotele |schroniska | biura podróży | PKP | MPK | LOT | Historia | zabytki | Biznes | informacje | wydarzenia | instytucje | kalkulator walut | kurs walut | notowania giełdowe | katalog firm | Ważne | tel. usługowe | szpitale | apteki | przychodnie | specjaliści | Ogłoszenia | Chat |
  | reklama | kontakt | o firmie |
  Copyright © 2001 - 2005 21net Internet Multimedia